آنچه باید درباره دستکش بدانید

پوشیدن دستکش برای محافظت از پوست دست‌ها در روزهای گرم و آفتابی سال لازم است. در این مطلب ابتدا به اثرات آفتاب بر روی پوست دست و بعد به نکته‌هایی ساده و کاربردی درباره دستکش تابستانی اشاره کرده‌ایم...


● نور آفتاب و لکه‌های قهوه‌ای‌رنگ پشت دست

لکه‌هایی که به آن ها «سولارلنتایگو» یا «لنتیگوهای آفتابی» می‌گوییم، همان لکه‌های قهوه‌ای رنگی هستند که از میانسالی به بعد پشت دست خیلی از افراد ظاهر می‌شوند و زیبایی دستان آنها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند. در گذشته به این لکه‌ها، «لیوراستاک» یا «لکه‌های ناشی از کبد» هم می‌گفتند. به عبارت ساده‌تر در زمان‌های قدیم، وجود لکه‌های قهوه‌ای‌رنگ پشت دست را نشانه اختلال در کارکرد کبد می‌دانستند در صورتی‌که عامل اصلی ایجاد این لکه‌ها در درجه اول افزایش سن و سپس برخورد مستقیم اشعه فرابنفش نورخورشید با پوست پشت دست است.

● نور آفتاب و پیری پوست پشت دست

اشعه فرابنفش نورخورشید از مهم‌ترین عوامل پیرشدن زودرس پوست دست‌ها هم محسوب می‌شود. به همین دلیل پوست دست تمام افرادی که ساعت‌های زیادی را در معرض نورآفتاب قرار می‌گیرند و در برابر آفتاب هیچ محافظتی از پوست دستان خود نمی‌کنند،‌ زودتر از سایر افراد پیر، چروکیده و خشک می‌شود. امروزه می‌توان با روش‌های علمی و جراحی‌های زیبایی، پوست صورت افراد را جوان‌تر، شاداب‌تر و زیباتر کرد. ممکن است شخصی این جراحی زیبایی را انجام دهد و پوست صورتش جوان‌تر شود ولی اگر به زیبایی دست‌های خود اهمیت ندهد و بدون استفاده از پوشش‌های مناسب فیزیکی یا شیمیایی، دستان خود را در معرض تابش مستقیم نورآفتاب قرار دهد، نداشتن تطابق بین پوست صورت و دستان ظاهری نامطلوب به او خواهد داد پس تمام کسانی که به زیبایی و جوانی پوست خود اهمیت می‌دهند، نباید از سلامت و زیبایی پوست دست‌هایشان هم غافل شوند.

● دستکش، بهترین محافظ پوست دست‌ها

یکی از ساده‌ترین راه‌های محافظت از پوست دست‌ها در برابر اشعه‌های مضر آفتاب و پیشگیری از ابتلا به پیری زودرس و ایجاد لکه‌های قهوه‌ای در پوست این ناحیه از بدن در روزهای گرم و آفتابی سال، استفاده از دستکش‌های نخی موجود در بازار است. البته مصرف کرم‌های ضدآفتاب برای محافظت از پوست دست‌ها هم می‌تواند بسیار مفید و موثر باشد. به تمام کسانی که مجبورند در ساعت‌های بین ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر از منزل خارج شوند، توصیه می‌شود تا می‌توانند از مکان‌های سایه رفت‌وآمد و از دستکش نخی، کلاه لبه‌دار و کرم ضدآفتاب استفاده کنند. کرم ضدآفتاب معمولا باید ۲۰ دقیقه پیش از خروج از منزل روی پوست دست و صورت مالیده و هر ۲ تا ۳ ساعت یک بار تمدید شود. استفاده از کرم‌های ضدآفتاب فیزیکال برای محافظت از پوست دست‌ها بیشتر از انواع دیگر کرم‌ها توصیه می‌شود چون درصد محافظت این کرم‌ها از پوست در مقایسه با ضدآفتاب‌های شیمیایی بیشتر است. پوشیدن دستکش برای برخی افراد مانند راننده‌ها برای محافظت بیشتر از پوست دست‌هایشان ضروری است.

ویژگی‌ های یک دستکش خوب

دستکش خوب باید:
از جنس پارچه نخی باشد تا از ایجاد درماتیت‌های تماسی و مشکلات پوستی در فرد جلوگیری شود.
بافت متراکمی داشته باشد تا مانع نفوذ اشعه فرابنفش نورآفتاب از طریق الیاف پارچه به پوست دست‌ها شود.
رنگ روشنی مانند سفید داشته باشد تا حرارت کمتری تولید کند و دست‌ها را گرم نکند.

● دستکش توری نپوشید

دستکش‌های توری که برخی خانم‌ها علاقه زیادی به پوشیدن آن ها دارند، بافت متراکم و مناسبی ندارند و میزان حفاظت آن ها از پوست دست در برابر نور آفتاب از نصف هم کمتر است. این دستکش‌ها بیشتر جنبه تزئینی و زیبایی دارند و پوشیدن آن ها برای حفظ دست‌ها از اشعه‌های مضر آفتاب نوعی کلاه گذاشتن سر خود است.


این پست را به اشتراک بگذار
برچسب‌ها
بایگانی
آیا در کار یا حرفه خود از دستکش ایمنی استفاده می کنید؟